Sk, 22.12.2024, 08:28
| RSS
Skyriaus kategorijos
VSK [46]
Sveikata [19]
Gyvenimas [55]
Mokslas, isTorija [29]
Meniu
Apklausa
Pagal kurią koncepciją gyventi?
Viso atsakymų: 233
Prasmingos mintys
Pravdozor LT
Pravdozor LT
  • plačiau



  • Draugaukime :)
    Žinok Tiesą Facebook'e

    Žinok Tiesą

    Susikurk savo ženkliuką
    Mes facebook'e
    Sistema Orphus
    Sistema Orphus
    Citatos
    „Daugelis dalykų mums nesuprantami ne dėl to, kad mūsų supratimas silpnas, bet dėl to, kad tie dalykai neįeina į mūsų supratimų ratą”

    „Kiekvienas pagal savo bendrųjų dalykų suvokimo matą dirba sau, o pagal nesuvokimo matą dirba tam, kas žino ir suvokia daugiau“

    "Geriausias vergas - tai tas, kuris galvoja, kad yra laisvas, nesuprasdamas, kad ta jo „laisvė“ tėra laisvės iliuzija. Toks vergas už viską labiausiai pasaulyje myli savo grandines ir nė už ką nenori jų atsisakyti."

    "Iš pradžių tavęs nepastebi, vėliau juokiasi iš tavęs, o vėliau tu laimi" (Mahatma Gandi)

    "Tik kvailiai ir numirėliai niekada nekeičia savo nuomonės" (Dž.R.Lovelis)

    Ateitis priklauso nuo pačių žmonių, t.y. nuo mūsų. "Jei nepakeisime judėjimo krypties, žadame atsidurti ten, link kur judame" - Rytų išmintis.

    Išgelbėti pasauliui užtenka, kad kiekvienas, nors ir visiškai mažas, išdrįstų pradėti. (B. Ferrero)

    "Ir smulkus lietus, jeigu eina ilgai, sukelia potvynį"

    "Ieškokite Tiesos, bet negarbinkite tų, kurie Ją atskleidžia" (Buda)

    "Mes išmokome skraidyti danguje, kaip paukščiai. Mes išmokome plaukioti vandenyje, kaip žuvys. Mums teliko išmokti gyventi žemėje Žmoniškai." (Džordžas Bernardas Šo)



    Mūsų baneriai
    Žinok tiesą!
    Veidrodžiai
    zinoktiesa.tk
    pravdu.tk
    Statistika
    Pagrindinis » Failai » TEKSTAS » Sveikata

    Jaunas žmogus ir energetiniai gėrimai
    30.01.2010, 15:03
    Energetinis gėrimas: kas tai?
    Pagal Vikipediją, energetinis gėrimas – gaivusis nealkoholinis gėrimas, tonizuojantis organizmą. Taip trumpai apibūdinamas šis gėrimas. Skaitydami šią apibrėžtį, turbūt nė vienas iš mūsų negali įtarti, kad energetinis gėrimas gali būti ne tik nereikalingas produktas, bet kartais net ir gana pavojingas jaunam žmogui. 
    Prekybos centrų lentynose išdidžiai rikiuojasi apie 15 rūšių energetinių gėrimų; penkios rūšys gaminamos Lietuvoje. Kasdien per televiziją, radiją matome ir girdime reklamas: „Energetiniai gėrimai suteikia sparnus", „Energetiniai gėrimai viduje pažadina žvėrį" ir t. t. Šių gėrimų populiarumas auga. Kasmet pasaulyje parduodama apie 30 proc. daugiau; Lietuvoje energetinių gėrimų pardavimas taip pat didėja ne mažesniais tempais.
    Energetiniai gėrimai pasaulyje atsirado ne taip seniai – nuo 2000 m. – ir jau turi savo vartotojų. Labai gaila, kad nemažą šių gėrimų vartotojų grupės dalį sudaro jaunimas: mokiniai, studentai, sportininkai, vakarėlių ir klubų lankytojai.

    Energetinių gėrimų gamintojai teigia:
    - energetinis gėrimas gaminamas naudojant natūralų kofeiną;
    - tai aukščiausio (premium) lygio produktas, kuriantis aukštos kokybės energinę vertę vartotojams;
    - tai prekių ženklas, kviečiantis vartotojus „išlaisvinti savyje žvėrį" vartojant sveikatai nekenksmingus energetinius gėrimus;
    - tai natūralus energetinis gėrimas, kurio gamyboje naudojama dekstrozė (vynuogių cukrus) – ypač veiksmingas energijos šaltinis, todėl šis gėrimas puikiai tinka laisvalaikiui, sportuojant ar sunkiai dirbant.

    Energetinio gėrimo sudėtyje taip pat yra:
    - taurino – aminorūgšties, kurinatūraliai susidaro žmonių organizmuose vartojant žuvis, paukštieną, austres; ši rūgštis padeda detoksikuoti organizmą, gerina medžiagų apykaitą, didina deguonies srautą į smegenis;
    - cholino bitertrato – medžiagos, padedančios kepenims nepasisavinti riebalų; ji ypač svarbi nervų, inkstų ir kepenų veiklai (kai organizme trūksta šios medžiagos, sutrinka kepenų veikla, kyla kraujospūdis);
    kofeino (80 mg / 250 ml) – energetiniame gėrime naudojamas natūralus kofeinas, išgaunamas iš gvaraninių paulinijų. Ši veiklioji medžiaga suteikia energijos, stimuliuoja centrinę nervų sistemą, budrumą; vitaminų B6 ir B12, didinančiųorganizmo aktyvumą ir ištvermę. Skaitant tokį energetinio gėrimo aprašymą, susidaro įspūdis, kad tai vos ne vaistas ar mažiausiai toks pat geras produktas, kaip ką tik iš ekologiškai išaugintų vaisių išspaustos sultys.
    Prieš kelerius metus Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba Lietuvoje buvo laikinai sustabdžiusi „Red Bull" prekybą. Pasaulyje buvo paskelbti keli atvejai apie žmonių mirtis nuo energetinių gėrimų, tačiau vėliau paskelbta, kad tie pranešimai nepagrįsti. Šiandien prekyba energetiniais gėrimais nedraudžiama ir net mokiniai laisvai gali jų nusipirkti. Norvegijoje, Belgijoje, Danijoje, Prancūzijoje energetinių gėrimų galima įsigyti tik vaistinėse. Kol energetiniai gėrimai parduodami maisto prekių parduotuvėse, pirkėjai juos laiko gaiviaisiais gėrimais, nors iš tiesų taip nėra.

    Sudedamos energetinio gėrimo dalys.
    Kofeinas: tiesiogiai veikia galvos smegenų žievę, stimuliuoja fizinį aktyvumą, padidina protinio darbo galimybes, sutrumpina reakcijos laiką. Per didelis kofeino kiekis gali varginti. Kofeinas veikia ir kvėpavimą – pradedama kvėpuoti greičiau ir giliau. Kofeino veikiamos širdies kraujagyslės išsiplečia, o smegenų kraujagyslės truputį susiaurėja. Kofeinas didina arterinį kraujospūdį ir veikia kaip šlapimo varomoji priemonė. Jo yra visuose energetiniuose gėrimuose. Protinę veiklą stimuliuoja 100 mg, o širdies susitraukimų dažnį padidina 238 mg kofeino. 100 ml energinio gėrimo kofeino yra nuo 30 iki 60 miligramų.
    Taurinas: aminorūgštis, kuri kaupiasi raumenyse ir atlieka svarbų vaidmenį baltymų sintezėje. Taurinas turi sieros ir gamintojai teigia, kad ji pagerina širdies raumens darbą. Vienoje skardinėje energetinio gėrimo taurino yra nuo 400 iki 1 000 miligramų. Žmogaus organizmas pats pasigamina nedidelį kiekį taurino. Taurino poveikis: varo šlapimą, mažina raumenų irimo procesus, skatina smegenų raidą, stiprina imunitetą. Tačiau  sveikam žmogui nėra būtinybės vartoti didelį taurino kiekį. Dviejose skardinėse esantis taurino ir gliukuronolaktono kiekis maždaug 500 kartų viršija dienos normą. Kaip veikia organizmą tokios didelės šių medžiagų dozės, nežinoma net mokslininkams.
    Karnitinas: gerina kreatino įsisavinimą, skatina riebalų rūgščių oksidaciją, didina raumenų jėgą, padeda funkcionuoti širdžiai, inkstams ir kepenims. Sveikam žmogui papildomo didelio karnitino kiekio taip pat nereikia, nes per daug stimuliuojama ląstelių energinių sistemų veikla ir gaminasi didesnis toksinių molekulių kiekis.
    Į energetinių gėrimų sudėtį įeina ir kitos medžiagos, išsiskiriančios tonizuojamuoju poveikiu. Viena tokių yra kampuotoji pupenė (lot. Cyamopsis tetragonoloba), kitaip dar vadinama „guaru". Tai vaistinis augalas, naudojamas medicinoje, jo vartojimo tikslingumą ar pavojus, kurių gali atsirasti jį vartojant, turi įvertinti medikas.
    Gvaraninėje paulinijoje (lot. Paullinia cupana, angį. Guarana) esanti medžiaga guaraninas, skirtingai negu kofeinas, veikia lėtai:
    šio augalo ekstraktas nėra greitai įsisavinamas, tačiau šis vaistinis augalas turi 2,5 karto stipresnį poveikį negu kavoje ir arbatoje esantis kofeinas.

    Tonizuojamuoju poveikiu taip pat išsiskiria dar vienas vaistinis augalas, esantis energetinio gėrimo sudėtyje, – ženšenis, didinantis arterinį kraujo spaudimą ir galintis sukelti galvos svaigimą.
    Energetinių gėrimų sudėtis: kofeinas, taurinas, gvaraninių paulinijų, kampuotųjų pupenių ekstraktas, ženšeniai, B grupės vitaminai, folio rūgštis, gliukozė, konservantai. Pagrindinį poveikį sukelia kofeinas ir taurinas, papildomai veikia ženšeniai ir kampuotosios pupenės.
    Jaunam žmogui gali būti sunku suprasti, iš ko pagaminti energetiniai gėrimai – kas tas taurinas, gvaraninė paulinija, kampuotoji pupenė, gliukuronolaktonas, niacinas. Galbūt tos medžiagos organizmui neturi jokio neigiamo poveikio? O jeigu dar žvilgtels į gamintojų internete pateikiamą informaciją apie energetinius gėrimus, jaunam žmogui susidarys įspūdis, kad tai gali būti net naudingas produktas.
    Dažnai energetinio gėrimo etiketėje nepamatysime žodžio kofeinas – vietoj jo rašoma „guarana". Kanadoje gėrimai, turintys kofeino, žymimi specialiu ženklu, kad žmonės žinotų, jog perka gėrimą su energijos suteikiančiomis medžiagomis.

    Energetinių gėrimų sudėtis nėra griežtai standartizuota ir alergiškiems žmonėms gali būti pavojinga. Gliukozė, sacharozė, fruktozė, dekstrozė gali sukelti virškinimo problemų žmonėms, kurių jautresnis virškinamasis traktas.

    Energetinio gėrimo poveikis jaunam organizmui.
    Energetinių gėrimų negalima vartoti nėščioms moterims, vaikams, paaugliams (patys gamintojai nerekomenduoja), pagyvenusiems asmenims, asmenims, kurių padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, asmenims, sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, glaukoma, asmenims, turintiems miego sutrikimų, artiems, kurių padidėjęs jautrumas kofeinui. Tad 4-5 skardinės energetinio gėrimo negalavimų turintiems žmonėms gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Per didelis stimuliavimas perkrauna širdį, kyla insulto, infarkto, akių kraujagyslių plyšimo grėsmė. Energetinio gėrimo vartojimas gali sutrikdyti miegą.
    Išgėrus kavos ar stiprios arbatos, jų poveikis trunka 1-2 valandas, o energetinių gėrimų – 3-4 valandas, ir per 3-5 valandas iš organizmo pašalinama tik pusė juose esančio kofeino.

    Ar tiesa, kaip teigia energetinių gėrimų gamintojai, kad gėrimas puikiai tinka laisvalaikiui?
    Energetinis gėrimas veikia „švytuoklės principu": praėjus maždaug 30 minučių, pakyla arterinis kraujospūdis, atsiranda papildomos energijos, žvalumo, tačiau praėjus valandai organizmas vėl reikalauja energetinio gėrimo, kad atsirastų jėgų, kurios išseko. Taip susidaro užburtas ratas, o išgėrus daug energetinio gėrimo, bus sunku užmigti, gali sutrikti širdies veikla ir apskritai alinamas organizmas. Prie kofeino galima įprasti. Visuomet verta pagalvoti, jei nuolat sukasi mintis, kada galėsite išgerti energetinio gėrimo („Kada baigsis ta pamoka (paskaita) irgalėsiu nubėgti įartimiausią prekybos centrą nusipirkti energetinio gėrimo?"), o negavę pasidarote irzlūs, sunku susikaupti, galva pasidaro „sunki". Verta pagalvoti, ar nebūsite įpratęs prie energetinio gėrimo.

    Visų energetinių gėrimų sudedamosios medžiagos, veikdamos kartu, iš tikrųjų sumažina nuovargį, stimuliuoja fizinį aktyvumą, gerina protinį darbą, greitina reakciją.

    Ar tiesa, kaip teigia energetinių gėrimų gamintojai, kad gėrimas puikiai tinka sportuojant ar sunkiai dirbant?
    Sportuojančių žmonių arterinis kraujospūdis po treniruočių ir taip būna padidėjęs, tad papildomas jo stimuliavimas vartojant energetinius gėrimus yra žalingas. Be to, kofeinas išstumia iš organizmo jam reikalingą kalcį ir geležį. Aktyviai sportuojant netenkama daug skysčių, o geriant energetinį gėrimą per treniruotę ar po jos, neatkuriami prakaituojant prarasti skysčiai ir net dar daugiau jų netenkama, nes kofeinas išsiskiria šlapimo varomuoju poveikiu. Su skysčiais netenkama magnio ir kitų mikroelementų, kurių ypač reikia normaliai širdies funkcijai, todėl yra pavojus, kad gali sutrikti širdies ritmas.
    Energetiniai gėrimai alina organizmą. Jie ne suteikia energijos iš šalies, bet mobilizuoja organizmą. Organizmo mobilizacijos procese dalyvaujančių medžiagų greitai netenkame ir, išnaudojus vidinius išteklius, mūsų organizme jų ima trūkti. Po tokios stimuliacijos gana greitai prasideda ryškaus slopinimo periodas: jaučiamės išsekę ir vėl atsiranda poreikis pasipildyti energijos – taip gali atsirasti priklausomybė nuo energetinio gėrimo.

    Ar energetinis gėrimas neturi poveikio jauno žmogaus centrinei nervų sistemai?
    Didelės kofeino dozės sukelia pripratimą. Energetinis gėrimas sekina nervų sistemą. Vaikų ir paauglių psichinė būsena gerokai labilesnė nei suaugusio žmogaus ir energetiniuose gėrimuose esančios stimuliuojančios medžiagos ne tik padidina ir taip didesnį vaikų bei paauglių aktyvumą, bet gali sukelti agresiją ar net smurto protrūkius.
    Didelės kofeino dozės sukelia pripratimą. Energetinis gėrimas sekina nervų sistemą. Vaikų ir paauglių psichinė būsena gerokai labilesnė nei suaugusio žmogaus ir energetiniuose gėrimuose esančios stimuliuojančios medžiagos ne tik padidina ir taip didesnį vaikų bei paauglių aktyvumą, bet gali sukelti agresiją ar net smurto protrūkius.

    Ar energetinis gėrimas papildo organizmą vitaminais?
    Dažniausiai energetiniuose gėrimuose būna B grupės vitaminų, būtinų nervų sistemos veiklai, tačiau nenustatyta, kad didelės B grupės vitaminų dozės pagerintų žmogaus protinius gebėjimus ar padidintų darbingumą. Didelės B grupės vitaminų dozės gali sukelti širdies ritmo sutrikimus, alergiją, rankų ir kojų drebulį.

    Ar tiesa, kad alkoholį maišant su energetiniais gėrimais pagirios būna lengvesnės?
    Energetiniai gėrimai nėra skirti alkoholiniams kokteiliams maišyti, tačiau jie išpopuliarėjo naktiniuose klubuose ir vakarėliuose. Alkoholis ir kofeinas išsiskiria šlapimo varomuoju poveikiu ir, netekus daug organizmo skysčio, gali prasidėti galvos skausmas, žmogus bus nedarbingas net kelias dienas. Sumaišius energetinį gėrimą su alkoholiu, galimas stiprus apsinuodijimas: ims pykinti, norėsis vemti, krės drebulys. Alkoholinius gėrimus su energetiniais gėrimais maišyti labai pavojinga, nes svaigieji gėrimai nervų sistemos veiklą slopina, o kofeinas – stimuliuoja. Toks antagonistinis poveikis labai kenkia širdžiai. Kartu vartojant alkoholį ir energetinius gėrimus labai padidėja arterinis kraujo spaudimas, sutrinka miegas; žmogus gali pasidaryti priklausomas nuo didesnių energetinių gėrimų kiekių. Svaigiojo gėrimo ir energetinio gėrimo kokteilis paslepia alkoholio sukeltą nuovargį, trukdo žmogui suprasti, kiek alkoholio išgerta, ir gali atrodyti, kad net išgėręs gana daug alkoholio, esi blaivus. Taip laipsniškai galima įprasti prie vis didesnių alkoholio ir energetinių gėrimų dozių ir, kai jos nebeveikia taip stipriai, kaip norėtųsi, jaunas žmogus gali linkti į narkotinių medžiagų vartojimą. Be to, energetinių gėrimų nereikėtų maišyti su kitais kofeino turinčiais gėrimais (kava, arbata).

    10 priežasčių, kodėl jaunas žmogus neturėtų vartoti energetinių gėrimų:
    1 Vartojant energetinius gėrimus, gali vystytis priklausomybė nuo jų.
    2 Energetinių gėrimų sudedamosios medžiagos didina arterinį kraujospūdį, neigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą.
    3 Perdozavus energetinių gėrimų, gali sutrikti širdies ritmas, atsirasti susijaudinimas, depresija.
    4 Energetiniai gėrimai sekina nervų sistemą, padidina ir taip didesnį vaikų bei paauglių aktyvumą, gali sukelti agresiją ar net smurto protrūkius.
    5 Vartojant energetinius gėrimus eikvojami organizmo ištekliai ir tai vėliau gali sukelti nemigą ar nuovargį.
    6 Kofeinas, esantis energetinio gėrimo sudėtyje, išsiskiria šlapimo varomuoju poveikiu, todėl šis gėrimas visiškai netinkamas sportuojant, nes dar daugiau netenkama skysčių ir mikroelementų, todėl gali sutrikti širdies veikla.
    7 Didelės B grupės vitaminų dozės, esančios energetiniuose gėrimuose, gali sukelti širdies ritmo sutrikimus, alergiją, rankų ir kojų drebulį. Vitaminai, esantys energetinio gėrimo sudėtyje, niekada negali pakeisti multivitaminų komplekso.
    8 Nežinomas didelių taurino ir gliukuronolaktono dozių poveikis žmogaus, ypač jauno, organizmui.
    9 Energetinių gėrimų sudedamosios dalys gali sutrikdyti virškinamo ji jo trakto veiklą, alergizuoti.
    10 Energetinio gėrimo ir alkoholio derinys labai pavojingas, nes galimas stiprus apsinuodijimas. Jis labai kenkia širdžiai, padidina arterinį kraujo spaudimą, sutrikdo miegą. Žmogus gali pasidaryti priklausomas nuo didesnių energetinių gėrimų kiekių. Svaigiojo gėrimo ir energetinio gėrimo kokteilis paslepia alkoholio sukeltą nuovargį, trukdo žmogui suprasti, kiek alkoholio išgerta, ir gali atrodyti, kad net išgėręs gana daug alkoholio, esi blaivus. Taip laipsniškai galima įprasti prie vis didesnių alkoholio ir energetinių gėrimų dozių ir, kai jos nebeveikia taip stipriai, kaip norėtųsi, jaunas žmogus gali linkti į narkotinių medžiagų vartojimą.





    Kategorija: Sveikata | Tegai: red bull, energetiniai gėrimai, sveikata
    Peržiūrėjo: 12222 | Atsisiuntė: 0 | Reitingas: 5.0/6


    PANAŠŪS ĮRAŠAI:
    Paieška
    Strategija...
    Būtina žinoti!
    Antikoraninė biblijinio projekto vadeivų strategija

    KOB.LT RSS

    Versijos.lt RSS
    ŠARVAI
    zinoktiesa.wordpress.com
    Visuomenės Saugumo Koncepcija
    www.versijos.com
    http://bukimevieningi.lt
    Žinok Tiesą! TESA.TK Maisto priedų žinynas Знай ПРАВДУ! КОБ медиа файлы
    Познавательное ТВ Blaivybė - sveikata. Atsisakykite alkoholio, tabako ir kitų priklausomybių..

    Verta žinoti
  • KOB.LT
  • The Concept of Public Safety
  • LDiena.lt
  • VERSIJOS.lt
  • sarmatas.lt
  • Bukime Vieningi
  • Lietuviais.lt
  • Koment.lt
  • valstybe.wordpress.com
  • docentas.wordpress.com
  • Johnsono ne'Blog'as
  • BudrusPilietis.lt
  • Blaivus
  • Mobilusis vėžys

  • Banner rotator


    Šis tas įdomaus
  • MatricaLietuvoje
  • Laurynas Ragelskis
  • dokumentika.org
  • Douktris blog
  • Egzistento blog'as
  • atoveiksmis.lt
  • Klagemauer.TV
  • Pirmyn į praeiti
  • Bugakovo Blog'as
  • zeitgeist.lt
  • homosanitus.lt
  • Sveikatos šaltinis
  • Chemtrailai
    Chemikalai Lietuvos padangėje

    TIESAVIZORIUS
    tiesa.tk
  • Animacija vaikams
    Senoji animacija
  • pasakos.lt
  • PLAKATAI
    Valdžia egzistuoja tol, kol tu palaikai ją
    Rąstas
    rastas